Od Anatola Josepho po BudkęFotografkę!

… czyli biznes na 1 000 000 $ :)

 

Idea fotobudki narodziła się na początku XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Pierwsze urządzenie skonstruował imigrant z Syberii – Anatol Josepho, który w 1925 roku opatentował swój wynalazek a następnie otworzył na Broadwayu „Studio Photomat”. Fotobudkę odwiedzało dziennie 7 500 osób, które cierpliwie stało w kolejce aby w budce stroić śmieszne miny, całować, przytulać przyjaciół i robić sobie wyjątkowe zdjęcia.

Amerykażski Sen Anatola Josepho spełnił się dwa lata później kiedy sprzedał swój Photomat oraz patent na urządzenie za bajeczną kwotę 1 miliona dolarów. Kolejne dziesięciolecia przynosiły zmiany w wyglądzie i funkcjonowaniu fotobudek. Urządzenia zmieniały się wraz z rozwojem techniki. Nigdy nie zmieniło się jednak jedno – ogromne zainteresowanie jakim urządzenia cieszyły się wszędzie tam gdzie się pojawiły. Fotobudki były świadkami przeróżnych scen. Kobiety robiły w nich rozbierane zdjęcia, Fred Aster tażczył w jednej z budek a Andy Warhol wykorzystywał urządzenia w swojej pracy artystycznej.

W Europie Fotobudki najbardziej popularne są w Wielkiej Brytanii i Francji. W wielu krajach  fotobudki są znane, lecz wciąż nie są popularne (Niemcy, Włochy, Hiszpania, Holandia, Belgia, kraje Skandynawii). W Polsce fotobudka jest mało znana, Budka Fotografka zamierza jednak to zmienić!!!WASZA GALERIA